Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri | Meslek Yüksekokulu | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

MESLEK YÜKSEKOKULU

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Misyonumuz

Meslek Yüksekokulumuzda, Dünya ve Türk sivil havacılığının emniyetini ve güvenliğini gerçek anlamıyla kavrayan nitelikli, sorumluluk sahibi, insani değerlere saygılı ve öz güveni yüksek profesyonel bireyler yetiştirmek.

Vizyonumuz

Küreselleşen dünyamızda ulaşımın ençok tercih edildiği hava taşımacılığı sektörüne, havacılık sektöründeki hızlı değişimleri takip eden bu koşullara kendisini geliştirmek suretiyle ayak uydurabilen,  iletişim becerileri kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, çalıştığı kurum ve kuruluşların değerlerine bağlı, vasıflı, saygılı bireyler yetiştirmektir.

Geleceğe Bakışımız

Ulusal ve uluslararası düzeyde, yoğun rekabetin yaşandığı Havacılık Sektöründe, hızlı ve doğru tepkiler verebilen, etkili iletişim kurabilen, insan ilişkileri kuvvetli, çözüm odaklı, uluslararası havacılık kurallara hâkim olan ve Sivil Havacılık alanı ile ilgili stratejik yaklaşım geliştirebilme yeteneğine sahip bireyler yetiştirilmesini sağlamaktır.

Öğr. Gör. Gamze AKDOĞAN

Dünya genelinde hızla büyüyen ve gelişen Sivil Havacılık Sektörüne, 2021-2022 akademik eğitim ve öğretim yılımızda Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümümüzde, hava alanları ile hava yolu işletmelerinde görev alacak kabin memurları yetiştiren bir ön lisans programıdır. Bu programın temel amacı havacılık sektöründeki çalışma şartlarına uyum sağlayabilen, problemler karşısında hızlı düşünüp çözüm üretebilen, karşılaştığı sorunlarla başa çıkabilecek yeteneğe sahip, müşteri ilişkileri kuvvetli olup etkili iletişim becerilerine sahip olan personeller yetiştirmektir. Kabin memurlarının temel amacı hava araçlarında gerekli emniyet ve güvenlik tedbirlerinin sağlamak ve yolculara konforlu emniyetli ve güvenli uçuş sağlamaktır.

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümü hızla gelişen ve dinamik bir meslek alanı olduğu için dünyada ve ülkemizde birçok öğrencinin ilgisini çekmektedir.

Eğitim öğretim programımızın temel amacı öğrencilerimizin Havacılık Sektörüne gerekli hizmeti verebilecek niteliklere sahip olarak yetişebilmesi doğrultusunda hazırlanmıştır. “Kabin Memuru ” unvanını alan mezunlarımız, kazandıkları yetiler doğrultusunda havacılık sektöründe ulusal ve uluslararası hizmet veren yerli işletmelerle tarifesiz sefer düzenleyen havayolu işletmelerinin yani sıra yabancı havayolu işletmelerinde de istihdam edilebileceklerdir.

Program dahilinde verilecek olan eğitimlerin içeriği, kişilere hem mesleki beceri hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte düzenlenmektedir. Uluslararası alanda havacılık dilinin İngilizce olması sebebiyle, mezun öğrencilerin dil seviyelerinin hem ulusal hem de uluslararası alanda çalışabilmelerine olanak sağlayacak düzeye getirilmesi amaçlanmaktadır.

Uçucu personel olmak istemeyen öğrencilerimiz ise Sivil Havacılığın farklı alanında faaliyet gösteren tüm işletme ve havacılık ile alakalı hizmet veren kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanına sahip olurlar. Ve bunların içinde en popüler olanları ise havaalanı, yer hizmeti faaliyeti yürüten işletmelerin yolcu ve harekât hizmetlerinde, sivil havacılıkla ilgili her türlü firma ve şirketlerde görev alabilirler.

Sivil Havacılık sektörü günümüzde oldukça popülerleşmiştir. Bu alanda çalışan ister pilot olsun, ister hostes, ister teknisyen, ister havacılığa meraklı içi kıpır kıpır bir genç, apronun havasını soluyan herkes havacılığa gerçekten gönül verilerek ve tutkuyla bağlanır. Bu mesleğe gönül vermiş kişilerin havacılıktan ve uçaklardan ayrılması çok zordur. Mesleğin getirdiği en büyük avantaj ise farklı insanlar tanımak, tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak, farklı ülkeleri görmek ve uluslararası hayat tecrübesine sahip olmaktır. Havacılığın içinde olmak, olaylara havacı gözüyle bakabilmek böyle bir şeydir. Bu sektörde uzun yıllar çalışmış kişilerden ve kendi tecrübemden kısaca havacılık mesleğini özetlemek istersem en çok dile gelen söz şudur. “Apronun tozunu yutan bir daha oradan ayrılamaz.”

Meslek Yüksekokulumuzun misyonu doğrultusunda öğrencilerimizin “ülkemizin sürdürülebilir gelişimine hizmet veren, toplumsal sorunlara duyarlı ve sosyal sorumluluk sahibi, mesleki etik değerlere öncelik veren, saygın ve üstün nitelikli meslek profesyonelleri” olarak yetişmelerini sağlamak en büyük amacımızdır.

Kimler Kabin Memuru Olabilir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu Bk. 49‘a göre, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri önlisans programına yerleşen öğrencilerin kayıt olabilmeleri için gereken koşullar şunlardır:

  • Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
  • Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
  • Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
  • Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.)
  • Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.
Eğitim Süresi Nedir?

2 yıl.

Mezuniyet Derecesi Nedir?

Önlisans.

Puan Türü Ne Olmalıdır?

TYT.

Eğitim Dili Nedir?

Türkçe.