Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri | Meslek Yüksekokulu | Hasan Kalyoncu Üniversitesi

MESLEK YÜKSEKOKULU

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri

Misyonumuz

Meslek Yüksekokulumuzda, Dünya ve Türk sivil havacılığının emniyetini ve güvenliğini gerçek anlamıyla kavrayan nitelikli, sorumluluk sahibi, insani değerlere saygılı ve öz güveni yüksek profesyonel bireyler yetiştirmek.

Vizyonumuz

Küreselleşen dünyamızda ulaşımın ençok tercih edildiği hava taşımacılığı sektörüne, havacılık sektöründeki hızlı değişimleri takip eden bu koşullara kendisini geliştirmek suretiyle ayak uydurabilen,  iletişim becerileri kuvvetli, takım çalışmasına yatkın, çalıştığı kurum ve kuruluşların değerlerine bağlı, vasıflı, saygılı bireyler yetiştirmektir.

Geleceğe Bakışımız

Ulusal ve uluslararası düzeyde, yoğun rekabetin yaşandığı Havacılık Sektöründe, hızlı ve doğru tepkiler verebilen, etkili iletişim kurabilen, insan ilişkileri kuvvetli, çözüm odaklı, uluslararası havacılık kurallara hâkim olan ve Sivil Havacılık alanı ile ilgili stratejik yaklaşım geliştirebilme yeteneğine sahip bireyler yetiştirilmesini sağlamaktır.

Öğr. Gör. Gamze AKDOĞAN

Dünya genelinde hızla büyüyen ve gelişen Sivil Havacılık Sektörüne, 2021-2022 akademik eğitim ve öğretim yılımızda Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri bölümümüzde, hava alanları ile hava yolu işletmelerinde görev alacak kabin memurları yetiştiren bir ön lisans programıdır. Bu programın temel amacı havacılık sektöründeki çalışma şartlarına uyum sağlayabilen, problemler karşısında hızlı düşünüp çözüm üretebilen, karşılaştığı sorunlarla başa çıkabilecek yeteneğe sahip, müşteri ilişkileri kuvvetli olup etkili iletişim becerilerine sahip olan personeller yetiştirmektir. Kabin memurlarının temel amacı hava araçlarında gerekli emniyet ve güvenlik tedbirlerinin sağlamak ve yolculara konforlu emniyetli ve güvenli uçuş sağlamaktır.

Sivil Havacılık ve Kabin Hizmetleri bölümü hızla gelişen ve dinamik bir meslek alanı olduğu için dünyada ve ülkemizde birçok öğrencinin ilgisini çekmektedir.

Eğitim öğretim programımızın temel amacı öğrencilerimizin Havacılık Sektörüne gerekli hizmeti verebilecek niteliklere sahip olarak yetişebilmesi doğrultusunda hazırlanmıştır. “Kabin Memuru ” unvanını alan mezunlarımız, kazandıkları yetiler doğrultusunda havacılık sektöründe ulusal ve uluslararası hizmet veren yerli işletmelerle tarifesiz sefer düzenleyen havayolu işletmelerinin yani sıra yabancı havayolu işletmelerinde de istihdam edilebileceklerdir.

Program dahilinde verilecek olan eğitimlerin içeriği, kişilere hem mesleki beceri hem de kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak nitelikte düzenlenmektedir. Uluslararası alanda havacılık dilinin İngilizce olması sebebiyle, mezun öğrencilerin dil seviyelerinin hem ulusal hem de uluslararası alanda çalışabilmelerine olanak sağlayacak düzeye getirilmesi amaçlanmaktadır.

Uçucu personel olmak istemeyen öğrencilerimiz ise Sivil Havacılığın farklı alanında faaliyet gösteren tüm işletme ve havacılık ile alakalı hizmet veren kurum ve kuruluşlarda çalışma imkanına sahip olurlar. Ve bunların içinde en popüler olanları ise havaalanı, yer hizmeti faaliyeti yürüten işletmelerin yolcu ve harekât hizmetlerinde, sivil havacılıkla ilgili her türlü firma ve şirketlerde görev alabilirler.

Sivil Havacılık sektörü günümüzde oldukça popülerleşmiştir. Bu alanda çalışan ister pilot olsun, ister hostes, ister teknisyen, ister havacılığa meraklı içi kıpır kıpır bir genç, apronun havasını soluyan herkes havacılığa gerçekten gönül verilerek ve tutkuyla bağlanır. Bu mesleğe gönül vermiş kişilerin havacılıktan ve uçaklardan ayrılması çok zordur. Mesleğin getirdiği en büyük avantaj ise farklı insanlar tanımak, tanımadığı şehirlerin sokaklarında dolaşmak, farklı ülkeleri görmek ve uluslararası hayat tecrübesine sahip olmaktır. Havacılığın içinde olmak, olaylara havacı gözüyle bakabilmek böyle bir şeydir. Bu sektörde uzun yıllar çalışmış kişilerden ve kendi tecrübemden kısaca havacılık mesleğini özetlemek istersem en çok dile gelen söz şudur. “Apronun tozunu yutan bir daha oradan ayrılamaz.”

Meslek Yüksekokulumuzun misyonu doğrultusunda öğrencilerimizin “ülkemizin sürdürülebilir gelişimine hizmet veren, toplumsal sorunlara duyarlı ve sosyal sorumluluk sahibi, mesleki etik değerlere öncelik veren, saygın ve üstün nitelikli meslek profesyonelleri” olarak yetişmelerini sağlamak en büyük amacımızdır.

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri Ders Planı

 1. Sınıf – 1.Yarıyıl
DERS KODU DERS Z/S T U  KREDİ AKTS ÖNKOŞUL
AİİT 101 Atatürk İlkeleri Ve İnkilâp Tarihi I Z 2 0 2 2
TÜR 103 Türk Dili ve Edebiyati I Z 2 0 2 2
ING 101 İngilizce I Z 4 4 4 4
SHK 101 Sivil Havacılığa Giriş Z 4 0 4 5
SHK103 Havacılık Güvenliği ve Emniyet Z 4 0 4 5
SHK 105 Havacılıkta İşletme Yönetimi Z 3 0 3 4
SHK107 Kabin Görevliliğine Giriş Z 4 0 4 5
Alan içi /dışı  secmeli dersler S 2 0 2 3
Toplam         25 30  
 1. Yarıyıl – Alan Seçmeli Dersler

 

DERS KODU DERS Z/S T U KREDİ AKTS ÖNKOŞUL
SHK 109 Yer Hizmetleri ve Ramp S 2 0 2 3             –
SHK 111 Uçuş Psikolojisi ve Fizyolojisi S 2 0 2 3             –
SHK 113 Hava Trafik Kurallari S 2 0 2 3             –
SHK 115 Girişimcilik S 2 0 2 3

 2. Yarıyıl

DERS KODU DERS Z/S T U KREDİ AKTS ÖNKOŞUL
AİİT 101 Atatürk İlkeleri ve İnkilâp Tarihi II Z 2 0 2 2
TÜR 101 TÜR 101 / Türk Dili Ve Edebiyati II Z 2 0 2 2
ING 101 ING 101 / İngilizce II Z 2 2 4 5
SHK 102 Havacılıkta Temel İletişim Becerileri Z 2 2 4 5
SHK 104 Havalimanı Yer Hizmetleri Z 4 0 4 5
SHK 106 Havacılık Terminolojisi Z 2 2 4 5
SHK 108 Yaz Stajı Z 0 3 3 3
Alan içi /dışı seçmeli dersler S 2 0 2 3
Toplam         25 30  

 

 1. Yarıyıl – Alan Seçmeli Dersler

 

DERS KODU DERS Z/S T U KREDİ AKTS ÖNKOŞUL
SHK 110 Dünya Kültürleri ve Destinasyon S 2 0 2 3        –
SHK 112 Havacılık Meslek Etiği S 2 0 2 3        –
SHK 114 Protokol ve Sosyal Davranış Kuralları S 2 0 2 3        –
SHK 116 Örgütsel Davranış S 2 0 2 3

 

 1. Sınıf
 2. Yarıyıl
DERS KODU DERS Z/S T U KREDİ AKTS ÖNKOŞUL
SHK 201 Uçuş Teorisi ve Temel Uçak Bilgisi Z 2 0 2 3
SHK 203 Havacılık (Mesleki) İngilizce Z 2 3 5 6
SHK 205 Acil Durum Emniyet Kuralları Z 2 2 4 4
SHK 207 Tıbbi Konular ve İlkyardım Eğitimi Z 2 2 4 4
SHK 209 Uçucu Personel Görev ve Sorumlulukları Z 2 2 4 5
SHK 211 Kişisel Bakim-İmaj Yönetim S 2 2 4 5
Alan içi/ dışı seçmeli dersler S 2 0 2 3
Toplam   25 30

  

 1. Yarıyıl – Alan Seçmeli Dersler

 

DERS KODU DERS Z/S T U KREDİ AKTS ÖNKOŞUL
SHK 211 Temel Meteoroloji S 2 0 2 3        –
SHK 213 Havacılıkta Stratejik Yönetim S 2 0 2 3
SHK 215 Temel Bilgi Teknolojileri S 2 0 2 3
SHK 217 Emniyet Yönetim Sistemi SMS S 2 0 2 3
SHK 219 Yüzme S 2 0 2 3     –

 

  

 1. Yarıyıl
DERS KODU DERS Z/S T U KREDİ AKTS ÖNKOŞUL
SHK 202 Havacılık Ekip Kaynak Yönetimi CRM Z 3 0 3 4

 

SHK 204 Uçakta İkram ve Servis Hizmetleri Z 3 4 7 8
SHK 206 Havacılıkta Tehlikeli Madde Kuralları ( Dangerous Good ) DGR Z 3 0 3 4
SHK 208 Havacılık (Mesleki) İngilizce Z 4 3 7 8
SHK 210 Havacılık Hukuku Z 3 0 3 3
Alan içi/ dışı seçmeli dersler S 2 0 2 3            –
Toplam         25 30           –

  

 1. Yarıyıl – Alan Seçmeli Dersler
DERS KODU DERS Z/S T U KREDİ AKTS ÖNKOŞUL
SHK 212 Müşteri İlişkileri Yönetimi S 2 0 2 3
SHK 214 Diksiyon ve Anons S 2 0 2 3
SHK 216 İnsan Kaynakları S 2 0 2 3         –
SHK 218 Sivil Havacilik Kurallari S 2 0 2 3

 

HASAN KALYONCU ÜNİVERSİTESİ

MESLEK YÜKSEKOKULU

SİVİL HAVACILIK VE KABİN HİZMETLERİ DERS İÇERİKLERİ

 1. YARIYIL

 

DERS KODU VE ADI: AİİT 101/ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I
KREDİ / AKTS: Teorik 2 Saat / Hafta – Uygulama 0 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 2  / ECTS; AKTS: 2
DERS İÇERİĞİ: 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin durumu; Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’nın büyük devletlerinin durumu; Avrupalıların Türklerle ilgili politikaları, Şark Meselesi, Trablusgarp ve Balkan Savaşları; Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girmesi, Kafkasya ve Kanal Cepheleri; Irak ve Çanakkale Cepheleri, Çanakkale Savaşlarının sonuçları, I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin paylaşma planları; Brest-Litowsk Antlaşması, Wilson prensipleri, Bulgaristan, Osmanlı Devleti, Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun ateşkes imzalaması; Paris Barış Konferansı ve savaşın sona ermesi, savaşın getirdiği ekonomik çöküntü ve işçi hareketleri; Mondros Mütarekesi, Azınlıkların faaliyetleri, Ordunun durumu, Damat Ferit Paşa hükümeti, İzmir’in işgali; İstanbul’dan Samsun’a uzanan yolda Mustafa Kemal, Kongreler, Misak-ı Milli’nin kabulü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması. Milli Mücadele cepheleri, İstiklal Savaşının mali kaynakları; Saltanatın kaldırılması, Lozan Antlaşması ve önemi, Türkiye İktisat Kongresi, Halk Fırkası’nın kurulması, Cumhuriyet’in ilanı; Laik hukuk sisteminin kurulması, sosyal ve kültürel yaşam, ekonomik gelişmeler, çağdaş eğitim ve bilim; Atatürk İlkeleri, tanımı ve doğası.

 

DERS KODU VE ADI: TÜR 101 / Türk Dili Ve Edebiyatı I
KREDİ / AKTS: Teorik 2 Saat / Hafta – Uygulama 0 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 2 / ECTS;  AKTS: 2
DERS İÇERİĞİ: Dilin tanımı, özellikleri, Türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri, tarihi gelişimi, doğru kullanımı, yapısı ve işleyiş kuralları. Dilin tanımı. Dil-düşünce ve duygu bağlantısı. Dil-kültür ilişkisi: Kültür nedir? Kültürü oluşturan unsurlar ve özellikleri. Kültür değişmeleri. Dil-toplum ilişkisi. Yeryüzündeki diller. Türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri. Türk dilinin gelişimi ve tarihî devreleri. Türk lehçe ve ağızları. Konuşma dili-yazı dili. Türk dilinin bugünkü durumu ve yayılma alanları. Herhangi bir Türk lehçesine ait uygulama metni üzerinde çalışma veya lehçelere ait metinler üzerinde mukayeseli çalışma. İmla kuralları. Noktalama işaretleri. Kelime türetme (yapım ekleri) Sınav kâğıtları üzerinde görüşme, cevapların değerlendirilmesi. Herhangi bir konu üzerinde tartışma. Kavram karşılıkları belirlemenin yolları (türetme, birleştirme vd.). Sözlü ve yazılı anlatım. İyi bir anlatımın nitelikleri. Gözlem yapmak, düşünmek, okumak, ana dilini iyi kullanmak. Konuşma yetersizlikleri. Türkçede vurgu; kelime vurgusu, grup vurgusu, cümle vurgusu. Karşılıklı konuşma, topluluk karşısında konuşma, toplantılar. Yazılı anlatım: cümle, paragraf. Anlatım türleri: hikâye etme, açıklama, tasvir yoluyla anlatım vd. Anlatım bozuklukları (Türkçe sınav ve kompozisyon kâğıtlarında görülen yanlışlarla televizyon, radyo, gazete vd. iletişim organlarında tespit edilen anlatım bozukluğu örnekleri). Kalıplaşmış anlatımlar: Atasözleri ve deyimler (Biçim ve kavram özellikleri). Diller arası alışveriş: Türkçenin tarihî ilişkileri, diller arası alışverişin kanalı, alıntı türleri.

 

DERS KODU VE ADI: ING 101 / İngilizce ı
KREDİ / AKTS: Teorik 4 Saat / Hafta – Uygulama 4 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4 / ECTS;  AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı başlangıç (elementary) düzeyinde İngilizce dil bilgisine sahip öğrencileri alt-orta (pre-intermediate) düzeyine çıkarmaktır. Öğrencilerin okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinin geliştirilmesi için temel İngilizce gramer ve kelime bilgilerinin yanı sıra diyaloglar ve sınıf içi etkinliklerle desteklenmiş, görsel ve işitsel materyalleri kullanarak etkin bir dil öğrenim müfredatı takip edilmesi bu dersin amaçlarıdır. Yeni başlayanlar için temel düzey İngilizce (zamanlar, sözcük bilgisi, cümle kuralları) anlatılmaktadır. “to be” fiili, possessive adjectives; questions and negatives; present simple tense; social expressions; informal letter; “there is”, “there are”, “how many”, “how much”, “this”, “that”; directions, prepositions of place; some, any, these, those; linking words; can, can’t, could, couldn’t;  formal letter; past simple tense; regular verbs, irregular verbs; silent letters; special occasions konuları ders içeriğinde yer almaktadır.

 

 

DERS KODU VE ADI: SHK 101- Sivil Havacılığa Giriş
KREDİ / AKTS: Teorik 4 Saat / Hafta – Uygulama 0 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4 / ECTS; AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı genel Türk ve dünya sivil havacılığın tarihini, gelişimi ve konularını öğretmektir. Dersin içeriği genel olarak sivil havacılığın uluslararası ve ulusal oluşumları, tarihsel gelişimi, ekonomik ve sosyal açılardan kapsar. Geçmişten günümüze kadar yaşanan yenilikleri, yasal düzenlemeleri, ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşların kararlarını ve yaptırımlarını içermektedir.

 

DERS KODU VE ADI: SHK103 – Havacılık Güvenliği ve Emniyet SMS Yönetimi
KREDİ / AKTS: Teorik 4 Saat / Hafta – Uygulama 0 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4  / ECTS; AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin genel amacı havacılık güvenliği ile ilgili mevzuatı ve önemini öğrenmek. Dersin genel içeriği Havacılık güvenliği ile ilgili temel kavramlar, havacılık güvenliği ile ilgili ulusal düzenlemeler, havaalanı güvenliği ile ilgili plan ve programlardır.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 105- Havacılıkta İşletme Yönetimi
KREDİ / AKTS: Teorik Saat 3/ Hafta – Uygulama 0 / Hafta – Kredisi 3 (Klâsik):   / ECTS; AKTS: 4
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı İşletmecilikle ilgili temel kavram ve bilgiler, diğer bilim dallarıyla ilişkisi, kuruluş süreç ve sorunlarının tanınması, işletme fonksiyonlarını öğrenerek güncel iş yaşamı ile öğrenilen kavramlar arasındaki ilişkiyi görmektir.

Temel işletmecilik konularında yeterli bilgiye sahip olmak ve kuramsal bilgileri yerinde kullanabilmek. Alanı ile ilgili uygulamalarda karşılaşılan ve öngörülemeyen karmaşık sorunları çözmek için ekip üyesi alarak sorumluluk alabilmek.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 107 – Kabin Görevliliğine Giriş
KREDİ / AKTS: Teorik 4 Saat / Hafta – Uygulama 0 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4  / ECTS; AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı Ulusal ve uluslararası kurallar çerçevesinde Havayolu taşımacılığında Kabin Memurlarının uçuş operasyonu ile alakalı bütün vazife ve sorumluluklarını kavrayıp mesleği ile alakalı bilinci oluşturmak, Kabin memurlarının Ulusal ve Uluslararası Sivil Havacılık kuruluş/otoritelerini tanımalarını, onların vazife ve denetimleri ile alakalı malumat sahibi olmalarını sağlamaktır.

 

 1. YARIYIL

 

DERS KODU VE ADI: AİİT 101/ Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II
KREDİ / AKTS: Teorik 2 Saat / Hafta –  Uygulama 0 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 2  / ECTS; AKTS: 2
DERS İÇERİĞİ: 19. yüzyılda Osmanlı Devleti’nin durumu; Birinci Dünya Savaşı öncesinde Avrupa’nın büyük devletlerinin durumu; Avrupalıların Türklerle ilgili politikaları, Şark Meselesi, Trablusgarp ve Balkan Savaşları; Birinci Dünya Savaşı, Osmanlı Devleti’nin Savaşa Girmesi, Kafkasya ve Kanal Cepheleri; Irak ve Çanakkale Cepheleri, Çanakkale Savaşlarının sonuçları, I. Dünya Savaşı’nda Osmanlı Devleti’nin paylaşma planları; Brest-Litowsk Antlaşması, Wilson prensipleri, Bulgaristan, Osmanlı Devleti, Almanya ve Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun ateşkes imzalaması; Paris Barış Konferansı ve savaşın sona ermesi, savaşın getirdiği ekonomik çöküntü ve işçi hareketleri; Mondros Mütarekesi, Azınlıkların faaliyetleri, Ordunun durumu, Damat Ferit Paşa hükümeti, İzmir’in işgali; İstanbul’dan Samsun’a uzanan yolda Mustafa Kemal, Kongreler, Misak-ı Milli’nin kabulü, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılması. Milli Mücadele cepheleri, İstiklal Savaşının mali kaynakları; Saltanatın kaldırılması, Lozan Antlaşması ve önemi, Türkiye İktisat Kongresi, Halk Fırkası’nın kurulması, Cumhuriyet’in ilanı; Laik hukuk sisteminin kurulması, sosyal ve kültürel yaşam, ekonomik gelişmeler, çağdaş eğitim ve bilim; Atatürk İlkeleri, tanımı ve doğası.

 

DERS KODU VE ADI: TÜR 101 / Türk Dili Ve Edebiyatı II
KREDİ / AKTS: Teorik 2 Saat / Hafta –  Uygulama 0 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 2 / ECTS;  AKTS: 2
DERS İÇERİĞİ: Dilin tanımı, özellikleri, Türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri, tarihi gelişimi, doğru kullanımı, yapısı ve işleyiş kuralları. Dilin tanımı. Dil-düşünce ve duygu bağlantısı. Dil-kültür ilişkisi: Kültür nedir? Kültürü oluşturan unsurlar ve özellikleri. Kültür değişmeleri. Dil-toplum ilişkisi. Yeryüzündeki diller. Türk dilinin dünya dilleri arasındaki yeri. Türk dilinin gelişimi ve tarihî devreleri. Türk lehçe ve ağızları. Konuşma dili-yazı dili. Türk dilinin bugünkü durumu ve yayılma alanları. Herhangi bir Türk lehçesine ait uygulama metni üzerinde çalışma veya lehçelere ait metinler üzerinde mukayeseli çalışma. İmla kuralları. Noktalama işaretleri. Kelime türetme (yapım ekleri) Sınav kâğıtları üzerinde görüşme, cevapların değerlendirilmesi. Herhangi bir konu üzerinde tartışma. Kavram karşılıkları belirlemenin yolları (türetme, birleştirme vd.). Sözlü ve yazılı anlatım. İyi bir anlatımın nitelikleri. Gözlem yapmak, düşünmek, okumak, ana dilini iyi kullanmak. Konuşma yetersizlikleri. Türkçede vurgu; kelime vurgusu, grup vurgusu, cümle vurgusu. Karşılıklı konuşma, topluluk karşısında konuşma, toplantılar. Yazılı anlatım: cümle, paragraf. Anlatım türleri: hikâye etme, açıklama, tasvir yoluyla anlatım vd. Anlatım bozuklukları (Türkçe sınav ve kompozisyon kâğıtlarında görülen yanlışlarla televizyon, radyo, gazete vd. iletişim organlarında tespit edilen anlatım bozukluğu örnekleri). Kalıplaşmış anlatımlar: Atasözleri ve deyimler (Biçim ve kavram özellikleri). Diller arası alışveriş: Türkçenin tarihî ilişkileri, diller arası alışverişin kanalı, alıntı türleri.

 

DERS KODU VE ADI: ING 101 / İngilizce II 
KREDİ / AKTS: Teorik 2 Saat / Hafta –  Uygulama 2 / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4 / ECTS;  AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı başlangıç (elementary) düzeyinde ingilizce dil bilgisine sahip öğrencileri alt-orta (pre-intermediate) düzeyine çıkarmaktır. Öğrencilerin okuma, yazma, konuşma ve dinleme becerilerinin geliştirilmesi için temel İngilizce gramer ve kelime bilgilerinin yanı sıra diyaloglar ve sınıf içi etkinliklerle desteklenmiş, görsel ve işitsel materyalleri kullanarak etkin bir dil öğrenim müfredatı takip edilmesi bu dersin amaçlarıdır. Yeni başlayanlar için temel düzey ingilizce (zamanlar, sözcük bilgisi, cümle kuralları) anlatılmaktadır. “to be” fiili, possessive adjectives; questions and negatives; present simple tense; social expressions; informal letter; “there is”, “there are”, “how many”, “how much”, “this”, “that”; directions, prepositions of place; some, any, these, those; linking words; can, can’t, could, couldn’t;  formal letter; past simple tense; regular verbs, irregular verbs; silent letters; special occasions konuları ders içeriğinde yer almaktadır.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 102- Havacılıkta Temel İletişim Becerileri
KREDİ / AKTS: Teorik Saat 2/ Hafta – Uygulama 2/ Hafta – Kredisi (Klâsik): 4 / ECTS; AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Hayatın her alanında kurulabilecek iletişim ve yönetim kabiliyetleri kazanmak. İletişim eksikliğinde meydana gelebilecek çatışmalara müdahale edebilmek kavramsal çerçevesi, havacılıkta iletişim, havacılık iletişiminin sonuçları ve oluşan kazaların incelenmesi, kabin içi iletişim teknikleri, beden dili kullanımı ve etkin dinleme. Bu derste öğrencilere sivil havacılıkta iletişimin önemi, iletişim türlerini iletişimin çeşitliliğinin ve etkinliğinin farkındalığını, İletişimde algının önemi ile kişisel özelliklerin bağlantısını kurabilmeyi öğretmektir.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 104– Havalimanı Yer Hizmetleri
KREDİ / AKTS: Teorik Saat 4 / Hafta –  Uygulama  / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4 / ECTS;  AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı ve içeriği havacılıktaki yer hizmetleri kavramını öğretmektir. Yer hizmetleri alanında bilgi ve beceri ile donatılmış bireyler yetiştirerek, bireylerin analitik düşünme ve yönetsel beceriye sahip olmalarını sağlamaktır. Dersin genel İçeriği şunlardır, Check-in, bagaj teslim işlemleri, uçağa yolcu kabulü gibi yolcu hizmetleri; uçak ile terminal arasında yolcu taşımacılığı, uçak hizmetleri, kargo ve posta hizmetleri, uçuş operasyon, yük kontrol ve haberleşme hizmetleri eğitimleri içerir.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 106- Havacılık Terminolojisi
KREDİ / AKTS: Teorik  Saat 2 / Hafta –  Uygulama 2 / Hafta – Kredisi (Klâsik):4 / ECTS;  AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Dersin amacı ve içeriği ise sivil havacılık sistemini, ulusal ve uluslararası organizasyonları, uçuş ve uçakta kullanılan terimleri, dokümanlarda kullanılan terimleri öğretmektir. Öğrencilerde havacılık kültürünü oluşturmak ve öğrencilerini havacılık terminolojisi konusunda bilgilendirmektir.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 108- Yaz stajı
KREDİ / AKTS: Teorik  Saat 3 / Hafta –  Uygulama  / Hafta – Kredisi (Klâsik):3 / ECTS;  AKTS: 3
DERS İÇERİĞİ: Stajın amacı öğrencilerin akademik çalışmalarını saha deneyimi ile güçlendirmeleridir. Bu staj öğrencilerin kariyere yönelik ilgilerini netleştirmeleri için önemli bir fırsattır.

 

 1. YARIYIL

 

DERS KODU VE ADI: SHK 201 – Uçuş Teorisi Ve Temel Uçak Bilgisi
KREDİ / AKTS: Teorik  Saat 2 / Hafta –  Uygulama 0  / Hafta – Kredisi (Klâsik):2 / Ects;  Akts:3
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı temel uçak bilgisinin öğrencilere verilmesi ve öğrencilerin uçuş hakkında temel bilgileri edilmesini sağlamaktır. Dersin içerikleri ise şunlardır; Havacılık esasları, uçuş teorisi ve uçak tanımı, uçak ana kısımları, uçak gövde yapı ve çeşitleri, uçak kanat yapı ve çeşitleri, uçak iniş takımları, uçak motor yapı ve çeşitleri, uçuş sistemleri, atmosfer ve uçak kuvvetleridir.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 203 – Havacılık (Mesleki) İngilizce
KREDİ / AKTS: Teorik Saat 2 / Hafta –  Uygulama 3  / Hafta – Kredisi (Klâsik): 5 / ECTS;  AKTS: 6
DERS İÇERİĞİ: Mesleki İngilizce dersinde, öğrencilere B1 seviyesinde iletişim becerileri geliştirmesini hedeflemektedir. Meslek ile alakalı kurallı cümleler kurabilmeyi ve temel anlamda kendilerini ifade edebilmelerini öğretmektir. Bu dersin temel amacı öğrencileri, havacılıkta acil durumlarda kullanılan İngilizce terminoloji ve ifadelerle donatarak iş yerlerinde bu dili verimli bir şekilde kullanabilmelerini sağlamaktır.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 205- Acil Durum Emniyet Kuralları
KREDİ / AKTS: Teorik Saat 2 / Hafta – Uygulama 2  / Hafta – Kredisi (Klâsik): 3 / ECTS;  AKTS: 4
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin genel amacı uçuş operasyonu sırasında oluşabilecek acil durumlara yaklaşım ve uygulanacak prosedürleri, acil durum ekipmanları ve kullanımı, oksijen sistemleri, yangın çeşitleri ve yangına müdahale yöntemleri, hazırlıklı ve hazırlıksız acil durum tahliye prosedürleri, hayatta kalma teknikleri, inkapasite pilot ve kabin ekibi için uygulanacak prosedürlerini öğretmektir.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 207 – Tıbbi Konular ve İlkyardım Eğitimi
KREDİ / AKTS: Teorik  Saat 2 / Hafta –  Uygulama 2  / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4 / ECTS;  AKTS: 4
DERS İÇERİĞİ: Tıbbi konular ve İlk yardım dersinin amacı Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan ilk yardım yönetmeliği ve ilkyardımcı eğitimindeki müfredata uygun olarak bilgi ve beceri kazandırıcı konuları öğretmek ve sivil havacılıkta sıklıkla karşılaşılan sağlık tehlikeleri ve risklerle karşılaşıldığında nasıl müdahale edileceğini öğretmektir.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 209- Uçucu Personel Görev ve Sorumlulukları
KREDİ / AKTS: Teorik  Saat 2 / Hafta –  Uygulama 2  / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4 / ECTS;  AKTS: 5
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı havayolu işletmecisinin her kademesinde çalışacak, işinin gerektirdiği özellikleri öğretmektir. Uçucu personelin görev ve sorumlulukları ile birlikte imaj, kişisel bakım, protokol kuralları, görgü kuralları, üniforma kuralları, beden dili ve iletişim, takım çalışması ve motivasyon konularında öğrencilerimizi sektöre en uygun bir şekilde yetiştirmektir amacımız.

 

 

DERS KODU VE ADI: SHK 211-  Kişisel Bakım-İmaj Yönetimi
KREDİ / AKTS: Teorik  Saat 2 / Hafta –  Uygulama 2  / Hafta – Kredisi (Klâsik): 4 / Ects;  Akts: 5
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı havayolu işletmecisinin her kademesinde çalışacak, işinin gerektirdiği özellikleri öğretmektir. Uçucu personelin görev ve sorumlulukları ile birlikte imaj, kişisel bakım, protokol kuralları, görgü kuralları, üniforma kuralları, beden dili ve iletişim, takım çalışması ve motivasyon konularında öğrencilerimizi sektöre en uygun bir şekilde yetiştirmektir amacımız.
 1. YARIYIL

 

DERS KODU VE ADI: SHK 202- Havacılık Ekip Kaynak Yönetimi CRM
KREDİ / AKTS: Teorik  Saat 3 / Hafta –  Uygulama 0  / Hafta – Kredisi (Klâsik): 7 / Ects;  Akts: 4
DERS İÇERİĞİ: CRM (Crew Resource Management)  Ekip Kaynak Yönetimi, havacılıkta emniyet açısından kritik rol oynayan uçuş ekibinin, güvenli ve verimli bir uçuş operasyonu için tüm kaynakları etkili kullanmasıdır.  Bu dersin temel  amaç ve içerikleri şunlardır; uçak kaza ve kırımlarında insan hatasını azaltmak, en aza indirmek için ortaklık emniyet ve kültürüne bağlı kalınarak, uçuş emniyeti ile ilgili konular hakkında bilgi sahibi olmayı ve buna paralel olarak da uçuş emniyeti ile ilgili becerileri geliştirmeyi hedefler.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 204- Uçakta İkram ve Servis Hizmetleri
KREDİ / AKTS: Teorik  Saat 3 / Hafta –  Uygulama 4  / Hafta – Kredisi (Klâsik): 7 / Ects;  Akts: 8
DERS İÇERİĞİ: Bu dersin amacı öğrencilerimize sivil havacılık kabin hizmetlerinde İkram ve servisin önemi öğretilmektedir. Dersimizin temel içeriği ise ikram ve servis öncesi hazırlıklar, yiyecek servisi, içecek servisi nasıl ve hangi şartlarda uygulanır.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 206- Havacılıkta Tehlikeli Madde Kuralları ( Dangerous Good ) DGR
KREDİ / AKTS: Teorik Saat 3 / Hafta –  Uygulama 0  / Hafta – Kredisi (Klâsik):3 / Ects;  Akts: 4
DERS İÇERİĞİ: Sivil Havacılık otoriteleri tarafından eğitimde verilmesi gerektiği tanımlanmış olan, Uluslararası Hava Taşıma Birliği’nin (IATA) DGR dokümanında yer alan havayolunda tehlikeli maddelerin taşınması konusunda kabin personelinin bilmesi gereken tüm bilgiler öğrencilere öğretilmesi amaçlandırılmıştır.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 208 Havacılık (Mesleki) İngilizce
KREDİ / AKTS: Teorik Saat 4 / Hafta –  Uygulama 3  / Hafta – Kredisi (Klâsik):7 / Ects;  Akts: 8
DERS İÇERİĞİ: Mesleki İngilizce dersinde, öğrencilere B1 seviyesinde iletişim becerileri geliştirmesini hedeflemektedir. Meslek ile alakalı kurallı cümleler kurabilmeyi ve temel anlamda kendilerini ifade edebilmelerini öğretmektir. Bu dersin temel amacı öğrencileri, havacılıkta acil durumlarda kullanılan İngilizce terminoloji ve ifadelerle donatarak iş yerlerinde bu dili verimli bir şekilde kullanabilmelerini sağlamaktır.

 

DERS KODU VE ADI: SHK 210- Havacılık Hukuku
KREDİ / AKTS: Teorik Saat 3 / Hafta –  Uygulama  / Hafta – Kredisi (Klâsik):3 / Ects;  Akts: 3
DERS İÇERİĞİ: Bu dersimizin temel amacı havacılığın hukuki boyutunu detaylı olarak öğretmektir ve havacılık hukuku alanında uzmanlaşmak isteyen bireylerin gerek teorik gerekse pratik açılardan yetiştirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Kimler Kabin Memuru Olabilir?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) Kılavuzu Bk. 49‘a göre, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri önlisans programına yerleşen öğrencilerin kayıt olabilmeleri için gereken koşullar şunlardır:

 • Adli sicil kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak.
 • Bayanlar için 160 cm-180 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
 • Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olmak (ağırlığı, boy uzunluğunun santimetre olarak ifade edilen değerinin son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram noksan ağırlıkta olmak).
 • Sağlık durumu uçuşa elverişli olmak (Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş sağlık kurumlarından sağlık durumlarının uçuşa uygun olduğuna dair rapor almaları gerekmektedir.)
 • Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudunun görünecek yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamak.
Eğitim Süresi Nedir?

2 yıl.

Mezuniyet Derecesi Nedir?

Önlisans.

Puan Türü Ne Olmalıdır?

TYT.

Eğitim Dili Nedir?

Türkçe.